Įgyvendinant vietos plėtros strategiją „Šilalės rajono vietos plėtros 2007 -2013 m. strategiją“ Nr. 4VP-KT-10-1-000204-PR001 ,,Teritorinis ir tarptautinis bendradarbiavimas‘‘ yra vienas iš sudėtinių Šilalės VVG strategijos įgyvendinimo dalių. LR ir ES ar trečiųjų šalių teritorijose veikiančių vietos veiklos grupių bendra veikla, kuria siekiama bendromis pastangomis įgyvendinti Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos priemones ,,Teritorinis ir tarptautinis bendradarbiavimas‘‘ tikslus.
Spalio 15-ąją Šilalės r. partnerystės vietos veiklos grupės (VVG) darbuotojai bendruomenių narius, rajono amatininkus kvietė rinktis į tarptautinę vakaronę. Viskam pradžią davė Šilalės VVG noras vykdyti tarptautinį projektą susijusį su amatais. Būsimieji projekto partneriai – Suomijos Lahti miesto VVG nariai bei amatų centro atstovai.
Suomių delegacija iš Lahti miesto į Šilalę atvyko praėjusio penktadienio vakarą. Šeštadienį svečiai turėjo galimybę apžiūrėti įžymiausias rajono vietas. Jie pabuvojo Vytogalos ir Upynos amatų muziejuose (jo įkūrėjas Klemensas Lovčikas demonstravo „Saulučių“ darymą), Girdiškės bažnyčioje, Dionizo Poškos Baublių muziejų, aplankė metalo meistrą Zigmą Zobielą Stungaičiuose, Pajūralyje Loretos Abromavičienės konditerinių gaminių kepyklėlę. Loreta su malonumu demonstravo šakočio kepimo procesą, „voveraičių“ virimą, „ežiukų gaminimą“. Po pažintinės ekskursijos suomių laukė smagi vakaronė „Hortenzijoje“.
Šilalės r. partnerystės vietos veiklos grupės vadovė Teresė Jankauskienė, pradėdama vakaronę, sakė, jog Lietuvą ir Suomiją sieja daug bendrų dalykų: istorijos, kultūros, kai kurie kalbų panašumai. Berods, čia pasitvirtina posakis, jog tauta gyva, kol gyvos jos tradicijos. O kad jos išliktų ir būtų perduodamos iš kartos į kartą, būtina jas puoselėti. Anot T. Jankauskienės, projektas „Teritorinis ir tarptautinis bendradarbiavimas“ tęsis dvejus metus. „Iš būsimų partnerių galėsime pasimokyti, nes jie savo mieste turi įkūrę amatų centrą ir iš ES gauna kur kas solidesnę paramą, nei ji numatyta mums. Suomiai pradžią padarė atgaivindami pačius paprasčiausius amatus – siuvimą, mezgimą. Dabar jie jau turi sumanymų, kaip amatų mokyti vaikščiojant po kaimus, vienkiemius“, – kalbėjo Šilalės VVG pirmininkė.
T. Jankauskienė, sveikindama vakaro dalyvius ir svečius, džiaugėsi, jog rajone netrūksta darbščių žmonių, kurie išmano savo amatą. O kad jų tikrai netrūksta, įrodė eksponuojami darbai: nerti vąšeliu, megzti virbalais, veltiniai iš vilnos, siuvinėti paveikslai, dirbiniai pinti iš vytelių, drožinėti iš medžio. O štai Zinos Būdvytienės ir Ilonos Jakienės nertos suknelės nuotakoms iš nuostabos privertė aikčioti ne vieną vakaro dalyvį. Rankų darbo suknia – ne vienos nuotakos svajonė pasipuošti ypatingą dieną gyvenime.
Šilalės VVG organizuotam renginiui neliko abejingas ir rajono savivaldybės meras Jonas Gudauskas. Vakaro dalyviams linkėdamas turiningo pasibuvimo, meras džiaugėsi dalyvių gausa. T. Jankauskienei jis įteikė dovanų knygą albumą „Įžymiausios pasaulio vietos“.
Tarptautinės vakaronės dalyvius ir svečius linksmino ansamblis iš Pagrybės ‚„Rotužė“, gitara skambino Virginijus Olendra.
Sekančią dieną Šilalės r. VVG ir Suomijos delegacija dar kartą aptarė tarptautinio projekto tikslus ir uždavinius, diskutavo apie paraiškos rengimo procesus. Bendradarbiavimo užtvirtinimui parke ,, Auginkime bendruomeniškumą‘‘ pasodino draugystės medelius. Sekmadienio popietę Suomijos delegacija išvyko namo.
Straipsnio autorė: Asta Rabačienė